News
Average variable cost is often U-shaped when plotted graphically ... its gross profit per cake will be $35 - $15 = $20. To calculate the net profit, the fixed costs have to be subtracted from ...
Divide the total cost by the quantity to arrive at this number. This is accounting. To calculate the average cost in accounting, multiply the sum of variable and fixed costs by the number of units ...
Results that may be inaccessible to you are currently showing.
Hide inaccessible results